Menu

Léto, budiž pochváleno…

Nicméně stále je pravdivé tvrzení, že zimě se dá utéci, ale před horkem se nelze schovat. Je pravda, že dnešní moderní doba nabízí možnost využití klimatizace apod., ale ne každý má tu možnost pracovat v místnosti, kde je klimatizace či mít klimatizaci doma.

nakrouhaná okurka

Jedinou zaručenou a osvědčenou metodou v parných letních dnech je dodržení několika zásad. Jednak jsou ideálním řešením v rámci zchlazení těla. V opačném případě vysoké teploty jsou nejen velkou zátěží a zcela nebezpečné nejen pro kardiaky. Není výjimkou ani zkolabování mladého jedince v tropických dnech.

Důležité zásady aneb udělejte to nejlepší pro svůj organismus

  1. Regulace fyzické aktivity – teploty nad třicet stupňů Celsia nejsou ideální pro nadměrnou fyzickou aktivitu a ke sportovním výkonům. Pokud se nelze obejít bez potřebné aktivity, je ideální ji provádět v brzkých hodinách ráno či naopak večer. V extrémních teplotách je nutností dodržovat častější přestávky i na pracovišti pro odpočinek, čas pro konzumaci vlažného čaje, osvěžení v podobě studené vody na obličej a zápěstí.

voda a ovoce

  1. Pitný režim – důležité je samozřejmě dodržení pitného režimu po celý rok, avšak v horkých dnech to platí dvojnásob. Ideální je neperlivá voda, neslazené čaje, domácí čerstvé ovocné a zeleninové šťávy. Nezapomínejte i na potřebný hořčík, které tělo potřebuje. V létě není vhodné pít studené nápoje, sladké nápoje a džusy.

  1. Změna šatníku v létě – ideální volbou jsou velmi lehké materiály, které zároveň i dobře sají pot. V létě volte spíše bavlnu, stejně tak len, viskózu, hedvábí apod. Nezapomínejte na pokrývku hlavy coby prevence proti úpalu a úžehu. Dnes je i letní klobouček či slamák moderním prvkem a ještě plní důležitou funkci.

  1. Zchlazení vodou – ideální je doma vlažná sprcha. V kanceláři naopak v rámci možností je účinné dát nohy do lavoru se studenou vodou. A zcela nejlepší zchlazení a ještě užití si radovánek je samozřejmě prostřednictvím koupání v bazénu, který je tak efektivním osvěžením

osvěžení v bazénu

  1. Vzpruha adekvátním jídlem – i studené ovocné či zeleninové saláty jsou vhodnou volbou, rovněž vlažné letní polévky. Oblíbené jsou i ovocné drinky. Preferujte potraviny, které i zároveň chladí, tj. salátová okurka, meloun či citrusy. Naopak se v letním období zcela vyhněte těžkým, hutným a smaženým pokrmům. V létě eliminujte tučné pokrmy. Preferujte lehčí formu stravování. Ideální je tak grilování či vaření v páře. Nejlepší alternativou je konzumace čerstvých potravin, které jsou zároveň i blahodárným zdrojem vitamínů, minerálních látek i živin.