Menu

Skalní město

Jestliže hledáte trochu toho zaslouženého klidu, potřebujete načerpat síly a vypadnou z ruchu velkoměsta, unavit tělo příjemnou procházkou a toulat se téměř nedotčenou přírodou, tak navštivte severočeské skalní město, řadu let dominující Českému ráji, které se nachází mezi vískami Drnovec a Kunratice, jen pár kilometrů od České Lípy. Tato oblast zůstala po druhé světové válce, především po nuceném odsunu tam dosud žijících německých obyvatel, téměř zapomenuta. Naštěstí se našlo pár místních nadšenců a krásy této oblasti tak otevřeli široké veřejnosti.
kameny v řece.jpg
Pro milovníky hub jsou lesy plné borovicových stromů hotovým houbařským rájem. Kromě nich ale Kunratické Švýcarsko nabízí i uchvacující výtvory předešlých generací. Ve známost uvedl tuto oblast místní kantor Karel Beckert, podle něj dostala název i vyhlídka. Ten spolu s dalším nadšencem Bundesmanem má na svědomí také Dutý kámen, kde jsou ve skále jimi udělané lavice a schody.

Autorem turisty navštěvované kaple přímo uprostřed pískovcových skal je rodák Bělic. Zde byla umístěna i socha Panny Marie, tu pak vystřídal obraz Madony. Osm metrů dlouhá jeskyně Waltro ukrývala koncem druhé světové války příslušníky odboje. V celé oblasti je patrný vliv náboženství.
pole ječmene.jpg
Z druhé poloviny osmnáctého století pochází reliéf, který se stal místem pro poutníky, jeho autorem byl stolařský mistr Schier.

Skála smrti znázorňuje pohádkový, ale dramatický příběh o rytíři, který pronásledoval nádherné děvče, které se ve strachu před ním raději vrhlo ze skály. Přežila, ale rytíř ne, ten se zabil pádem z koně.

Saským Máchou byl označován básník Körner, jehož podoba je vytesána do skály. Raritou jsou také originální sluneční hodiny.

To je jen malý výčet všech krás, které Kunratické Švýcarsko nabízí a určitě stojí za to, vidět alespoň část z nich na vlastní oči.