Menu

Dieta aneb nejlepší cesta k jojo efektu

Blíží se Vánoce, období plné cukroví, čokolády a nezřízeného luxování bramborového salátu. Každý počítá s tím, že nabere pár (anebo více) na váze, ale kdo to řeší, když všichni nosí bundy a pod nimi se kila navíc ztratí…

Na přelomu dubna a května nastává krize. Panebože, vždyť kila navíc nikam neutekla, pořád na tom břiše jsou! A léto už klepe na dveře! To je katastrofa.

Honem najít nějakou dietu. Á, tady to máme, třikrát denně sníst banán a borůvku – jen jednu kuličku, celá miska vám nepomůže – a vypít aspoň dva litry vody. Skvěle.
jablko a metr

Po prvním týdnu držení zázračné diety je vám špatně, jste unavení a šilháte hlady. Kdo vydrží, zhubne ta zpropadená kila. Svou vysněnou váhu si udržíte maximálně pár dní a pak zjistíte, že i přes zázračnou stravu přibíráte. A jojo efekt je na světě.

Proč se to děje

Kvůli drastickým dietám hladovíte. Vaše tělo zažije novou stravou takový šok, že má co dělat, aby se udrželo v chodu. Proto jste naprosto bez energie a necítíte se dobře – tělo vám dává najevo, že je něco špatně. Protože nemělo dost živin, po návratu k normálnímu jídlu začne neprodleně vytvářet zásoby na horší časy, tedy na období nějaké další diety, kterou byste mohli opět nasadit. Možná takový čas už nenastane, ale to tělo neví. Jistota je jistota.
muž na váze

Co udělat pro to, aby k jojo efektu nedošlo?

Důležité je jíst normální porce, ale zdravého jídla. Kdybyste chtěli být co nejpřesnější, počítali byste si svůj denní příjem a rozdělení maker. Aby se vám podařilo zhubnout, měl by být zmíněný denní příjem nižší než výdej. Měla by se zachovávat jistá pravidelnost, aby si tělo nemyslelo, že jste se na něj zase vykašlali, ale není nutné jíst pětkrát až šestkrát denně, jak se často uvádí. Klidně stačí třikrát, ale o to větší porce do sebe budete muset dostat.

Doporučuje se, abyste si nechali asi hodinku před spaním, kdy už jíst nebudete. Zapomeňte na noční vybagrování lednice a nakrmte se během dne, bez nějakého ujíždění k nezdravému.

Přidejte pohyb

V případě, že chcete zhubnout víc než kila z vánočního hodování, začněte se ke zdravé stravě i hýbat. Když dodržíte správný jídelníček, zhubnete, ale tělo bude mít formu rozkydlé želatiny – nic moc. Pakliže stojíte o vyhnutí se tomuto fenoménu a o zpevnění, cvičte. Choďte, běhejte, zajděte do posilovny nebo se zapište na kurz zumby. Hlavně neseďte na zadku doma.

K čemu to všechno?

Chtěli jste přeci snížit váhu. Vždy je ten správný čas se sebou něco udělat. Jen to nenechávejte na zítra, protože tak se ke změně životního stylu nikdy nedokopete. Hodně štěstí!