Menu

5 důvodů proč nevynechávat snídani

Není tajemstvím, že snídaně je základ. Nejdůležitější jídlo dne nezískalo svůj titul bez příčiny. Přestože je všeobecně známo, že dát svému tělu i mysli po ránu dávku energie a dobře se tak naladit na celý den je povinností, v dnešní zmatené době se často stává, že zkrátka nestíháme a především ráno. Když potřebujete brzo vstát, připravit sebe (nebo ještě k tomu manžela a děti) na odchod do práce nebo kamkoli jinam kam se chystáte, do toho si děláte starosti s tím, abyste přišli včas, zvládli ranní provoz a jiné záležitosti. V celém tom shonu je zkrátka nejjednodušší první jídlo dne vynechat a dát si až později kávu a něco malého zhltnout, až když se objeví hlad. Víte, že tento přístup není příliš zdravý? Nejen že není správné odkládat nastartování vašeho metabolismu, ale i vaše psychika si žádá plnohodnotné ráno.
palačinky a javorový sirup
Proč je vlastně snídání tak důležité?
1.       Probuzení těla
Zejména váš metabolismus potřebuje správný start. Něco vyváženého, klidně i kaloricky náročnějšího, protože v ranních hodinách pro něj není problémem strávit téměř cokoli. Takto nastartujete trávení a celý organismus začne fungovat jako hodinky. K tomu už chybí jen káva a jste připraveni na nový den.
2.       Probuzení mysli
Ač se může jevit jako nejlepší budíček právě ranní spěch, není tomu tak. Když pospícháte, jste sice aktivní, protože samozřejmě musíte, ale paradoxně ideálním způsobem, jak to celé zvládnout je, uklidnit se. Kdy jindy si po ránu odpočinou, nabrat energii na všechno, co vás čeká než při snídani. Váš mozek i psychika ocení přísun živin, který jim naservírujete.
3.       Plánování dne
Ráno je fajn si během snídaně urovnat, co vás čeká. Ne ve smyslu, abyste pracovali nebo si chystali podklady na pracovní poradu s toustem v jedné ruce a čajem v ruce druhé. Jedná se o to, promyslet, jaký tento den bude a co máme v plánu. Ve zkratce, nezabíhat do detailů, jen se těšit na to, co budu dělat.
borůvkový dezert
4.       Utužování vztahů
Snídaně je ideální prostor pro konverzaci. Popovídejte si během jídla s partnerem, nebo přáteli, pokud snídáte někde venku. Je příjemné strávit ráno s někým blízkým, podpoří to vaše psychické naladění.
5.       Odsunutí pocitu hladu
Jistě znáte situaci, kdy se po ránu pořádně nenajíte a potom máte celý den hlad. A první záchvat hlavu se dostaví již někdy během dopoledne. Díky vyváženému prvnímu jídlu dne tyto potíže odbouráte. Budete mít déle pocit sytosti a nebudete vymýšlet, co kde sníte, než půjdete na oběd.