Menu

Jak zvládnout vánoce o samotě

Snad každý má určitou odstavu o trávení vánočních svátků. Ve většině případů si lidé představují Vánoce v rodinném kruhu, kdy se sejde celá početná rodina. Štěstí a veselost pak provázejí celé vánoční svátky, a na smutnění zde není vlastně ani místo. Bohužel ne každý má to štěstí, aby mohl Vánoce trávit se svými blízkými. Takových lidí je na světě mnoho. A protože Štědrý večer není jako každý jiný den, může na osamocené lidi dopadat smutek a osamocení. Že letos budete patřit mezi ně? Poradíme vám, co dělat, aby Vánoce o samotě byly i tak nezapomenutelné.

vánoční ozdoba

1.       ZABAVTE MYSL I TĚLO
Už předvánoční atmosféra mívá dopad na psychiku. Proto si dopředu připravte jakýsi plán na adventní čas. Začněte třeba uklízet celý byt, protože fyzická činnost zaměstná nejen vaše tělo, ale také mysl. Jednoduše řečeno – zažene špatné myšlenky. Na Štědrý den se zabavte vařením a jděte na procházku do přírody nebo do města. Den můžete zakončit půlnoční mší.

vánoce

2.       POZVĚTE SOUSEDY
Možná je ve vašem okolí také někdo, kdo je po většinu času sám. A Vánoce pak nejsou výjimkou. Jestli o někom takovém víte, pozvěte ho na Vánoce k sobě domů. Uděláte tak dobrý skutek a sami nebudete osamoceni.

3.       ZPÍVEJTE KOLEDY
To, že jste na Vánoce zůstali sami, neznamená, že byste měli rezignovat na tradice s nimi spojené. Udělejte si štědrovečerní večeři, zpívejte koledy, rozsviťte stromeček. Uvidíte, že Štědrý večer bude nakonec hezký.

4.       ODJEĎTE NA DOVOLENOU
Jestliže se vám nechce na Vánoce zůstávat doma, naplánujte si dovolenou. Je jedno, zda pojedete na hory nebo za teplem k moři. Prostě jeďte tam, kde zapomenete na samotu a pročistíte si hlavu.

cukroví

5.       POMÁHEJTE
Jestliže nechcete být na Štědrý večer sami doma, můžete jít tam, kde potřebují vaši pomoc. Dětské domovy nebo domov důchodců je to pravé místo. Rozzáříte tam úsměvy osamocených lidí, což vás nakonec zahřeje u srdíčka tak, že na svou samotu úplně zapomenete.